Home Culture W. & S. Open – New York: Στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς, αποκλεισμός για Σάκκαρη

W. & S. Open – New York: Στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς, αποκλεισμός για Σάκκαρη

by Yannis Iosifidis
296 views

Western & Southern Open – New York

Στα ημιτελικά του Western & Southern Open, που φέτος φιλοξενείται στη Νέα Υόρκη, προκρίθηκε o Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς ο Ράιλι Οπέλκα εγκατέλειψε τον αγώνα εξαιτίας προβλήματος στο δεξί γόνατο. Το παιχνίδι διακόπηκε στο πρώτο σετ, ενώ ο Αμερικανός ήταν μπροστά στο σκορ με 6-5, αφού οι ενοχλήσεις στο γόνατο δεν του επέτρεπαν να συνεχίσει.

Στον πέμπτο ημιτελικό σε τουρνουά Masters στην καριέρα του Τσιτσιπά, ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον Μίλος Ράονιτς, που νίκησε με 4-6, 7-6, 7-5 τον Φίλιπ Κράινοβιτς.

Η Μαρία Σάκκαρη, αντίθετα, μία ημέρα μετά τη σπουδαία νίκη-πρόκριση απέναντι στη Σερένα Ουίλιαμς σταμάτησε στο «εμπόδιο» της Γιοχάνα Κόντα, από την οποία ηττήθηκε με 4-6, 3-6 στα προημιτελικά.

Η ήττα για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια από την Βρετανή αντίπαλό της, Νο 15 του ταμπλό της παγκόσμιας κατάταξης, ήρθε μετά από μια ώρα και 33 λεπτά αγώνα.

Στις «τέσσερις» της διοργάνωσης η Κόντα θα παίξει με την Βικτόρια Αζαρένκα από τη Λευκορωσία, η οποία νίκησε με 7-6(9), 6-2 την Ονς Τζαμπέρ.